PRZYCHODNIA USŁUGI LEKARZE GALERIA FINANSOWANIE KONTAKT
Usługi

Dziedzina stomatologii, której celem jest poprawa estetyki uzębienia, ale i całej dolnej części twarzy to ortodoncja. W przychodni AVEDENT zajmujemy się przywracaniem symetrii rysów oraz wspomaganiem harmonijnego rozwoju całej twarzy.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty stałe
Zaleca się je do zębów stałych. Ich przeznaczeniem jest korygowanie wad zgryzu, które są na tyle poważne, że wymagają stałego nacisku na zęby. Model ten składa się z zamków i pierścieni, mocowanych za pomocą specjalistycznego kleju do szkliwa zębów. Następnie do nich mocowany jest sprężysty drut. Utrzymywany za pomocą ligatur (inaczej zwanych „gumeczkami”). Działanie tego drutu polega na, wywieraniu na zęby stałej, precyzyjnie określonej siły. Po założeniu aparatu należy regularnie odwiedzać nasz gabinet ortodontyczny, aby systematycznie monitorować postępy. Okres leczenia jest zależny od wady oraz od postępów. Zdarza się że mniejsza wada wymaga dłuższego leczenia. Nasi specjaliści od ortodoncji są w stanie z dużą dokładnością określić przewidywany termin zakończenia leczenia.

Wśród aparatów stałych rozróżnia się:
zamki metalowe – to najczęściej i najpowszechniej stosowany typ zamków, które przyklejane są do poszczególnych zębów. Przyłączony do nich łuk (drut) wywiera siłę przemieszczającą.

zamki metalowe samoligaturujące (zamki bezligaturowe) – ten sposób leczenia zwany jest też systemem Damona. Dzięki unikalnej budowie zamków leczenie ortodontyczne przebiega zdecydowanie szybciej i bardziej komfortowo niż tradycyjną metodą. Okres noszenia aparatu może zostać skrócony nawet o 7 miesięcy.

zamki porcelanowe samoligaturujące – ich zasada działania jest taka sama, jak w przypadku zamków metalowych samoligaturujących. Jedynie różnica jest w kolorze zamków, które zbliżone są do naturalnego koloru zęba.

zamki porcelanowe – swoim kolorem są zbliżone do naturalnego koloru zębów, (prawie białe).

zamki kryształowe – określane jako aparaty kosmetyczne. Wykonane są z czystego kryształu górskiego, szafiru. Stanowi on wyjątkowy materiał o doskonałej przezroczystości i dużej wytrzymałości mechanicznej. Zamki kryształowe są prawie całkowicie przezroczyste, przez co wyglądają naturalnie. Pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas ich noszenia. Nie zbierają też kamienia nazębnego oraz nie ulegają przebarwieniu.

zamki metalowe i porcelanowe – zamki mieszane, stanowią połączenie pozwalające na zdecydowane ograniczenie kosztów leczenia. Najczęstszym rozwiązaniem jest założenie modelu porcelanowego na zęby górne i tańszego metalowego na zęby dolne.

zamki metalowe i kryształowe – jest to połączenie aparatu ortodontycznego metalowego, zakładanego najczęściej na dolne zęby oraz kryształowego zakładanego na zęby górne. Takie połączenie stanowi oszczędniejszą wersję leczenia, która jednoczęśnie jest też dyskretniejsza.

Aparaty blokowe
Składa się z płytki górnej i dolnej połączonej ze sobą w tak zwanym zgryzie konstrukcyjnym. Nie posiada klamer, jest dość masywny, ze śrubą montowaną centralnie wzdłuż szwu podniebiennego. Istotnym elementem jest wykonany w akrylu tor prowadzenia korygujący zgryz. Biegnie on w bocznej części policzkowej.

Retainery
Zakłada się je w celu utrwalenia efektów leczenia ortodontycznego po zdjęciu aparatu stałego. Rodzaje retainerów:
stałe (naklejone na zęby),
ruchome (w formie wyjmowanej płytki retencyjnej).

Aparaty ruchome
Ta metoda sprawdza się w przypadku, gdy nie chcemy lub nie możemy założyć aparatu stałego, a także gdy wada jest nie duża. Pacjenci mogą go samodzielnie ściągać i zakładać. W zależności od wady, specjalista określa ile godzin w ciągu doby należy go nosić. Składają się z kilku elementów: akrylowej płyty, metalowego łuku oraz metalowych klamer, a także z elementów aktywnych jak śruby i sprężyny odpowiadających za generowanie siły przemieszczającej zęby. Ich zastosowanie jest ściśle określone i uzależnione od konkretnej wady zgryzu, którą ocenia się podczas wnikliwej diagnozy na każdym etapie.

Przebieg leczenia ortodontycznego
Przebieg i długość leczenia ustalamy indywidualnie dla każdego pacjenta. Na konsultacjach przeprowadzany jest bezpośredni przegląd uzębienia i wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie pantomograficzne i cefalometryczne. Do dokumentacji medycznej dołączane są także zdjęcia zębów wykonane frontowo i z profilu oraz modele gipsowe uzębienia. Następnie ortodonta ustala plan i metodę leczenia. Po założeniu aparatu ortodontycznego pacjent musi stawiać się na regularne kontrole, podczas których ortodonta w Krakowie z gabinetu Dent określa postępy w leczeniu oraz jak długo należy jeszcze go nosić. Po jego zdjęciu następuje okres retencji, czyli etapu utrzymania efektów leczenia. Ortodoncja to gwarancja skutecznego leczenia i prostych zębów.

Ortodonta dziecięcy – konsultacje
Obecnie zaleca się, by konsultację przeszło każde dziecko, które posiada już pierwsze zęby stałe. Ortodonta, dzięki temu może szybko wychwycić nieprawidłowości zgryzu i łatwo skorygować je na wczesnym etapie, co znacznie skraca czas ewentualnego leczenia. Specjalistyczna praktyka oraz odpowiednie podejście do dzieci pozwalają nam świadczyć najwyższą jakość usług. Każdy stomatolog pracujący w naszym gabinecie to doświadczony i wyszkolony specjalista, czego potwierdzeniem są licznie zdobyte pozytywne opinie naszych pacjentów.

Konsultacja jest też niezbędna, gdy:
✓ dziecko ma asymetryczne rysy twarzy, oddycha przez usta,
✓ bródka dziecka jest nadmiernie cofnięta/wysunięta,
✓ zęby są stłoczone lub pomiędzy nimi są szpary,
✓ zęby mleczne zostały usunięte przedwcześnie z powodu próchnicy lub zostały wybite,
✓ pojawia się wada wymowy i nieprawidłowa praca języka.


Kwalifikacje do leczenia osób dorosłych
U dorosłych aparaty ortodontyczne zakłada się zwykle z powodu niezadowalającej estetyki uzębienia. Ortodoncja w Krakowie w naszym gabinecie obejmuje dodatkowe wskazania do leczenia tego typu dolegliwości.

Są to:
✓ nieharmonijny profil twarzy, asymetria rysów,
✓ stłoczenie zębów powodujące pojawianie się kamienia i ubytków próchnicowych,
✓ nadmierne ścieranie się zębów,
✓ zgrzytanie zębami, ✓ zaciskanie zębów,
✓ odsłanianie się szyjek zębów bez obecności paradontozy,
✓ przygotowanie do leczenia implantologicznego, protetycznego lub chirurgicznego.


Nasza przychodnia oferuje Pacjentom kompleksowe leczenie z zakresu stomatologii zachowawczej. Wszystkie zabiegi wykonywane są przy zastosowaniu najnowszych materiałów wypełnieniowych i użyciu specjalistycznego sprzętu stomatologicznego.

Pacjent na miejscu zostaje zdiagnozowany przy użyciu radiowizjografii oraz kamery wewnątrzustnej, a następnie otoczony opieką naszej doświadczonej kadry medycznej, która gwarantuje profesjonalne leczenie.

Jak przygotować dziecko? Przed wizytą w gabinecie stomatologicznym zalecane jest przygotowanie dziecka pod względem psychicznym. Ponadto zdenerwowany bardziej niż maluch, rodzic nie może okazywać swojego zaniepokojenia, ponieważ dziecko je wyczuje. Nie można malucha straszyć, nie można mówić, że będzie bolało – zachowania takie doprowadzają do panicznego strachu przed dentystą tzw. dentofobii, która może skutkować unikaniem wizyt i tym samym znacznym zaniedbaniem zębów.

Niezwykle ważną rzeczą jest oswojenie malucha ze stomatologiem i z fotelem dentystycznym. Stomatolodzy oprócz posiadanej wiedzy teoretycznej i praktycznej znają również psychikę dziecka – jest to niezwykle ważne, gdyż uzyskanie zaufania małego pacjenta nie jest proste (strach, płacz, histeria).

Gabinety stomatologiczne przystosowane do przyjmowania maluchów różnią się nieco od tych tradycyjnych , można w nich spotkać zabawki edukacyjne oraz kolorowe plomby. Ściany gabinetu są zazwyczaj kolorowe, a pedodonta jest zasypywany lawiną pytań, na które chętnie odpowiada ciekawskim dzieciakom.

Czym zajmuje się pedodoncja?
• leczenie zębów mlecznych
• leczenie niedojrzałych zębów stałych
• leczenie chorób jamy ustnej
• leczenie wad zgryzu
• ząbkowanie
• zaburzenia ząbkowania
• profilaktyka próchnicy
• nauka prawidłowej higieny jamy ustnej

Zadaniem lekarza stomatologa jest nie tylko uzupełnianie braków zębowych czy odtwarzanie utraconych funkcji żucia i mowy, ale także przywrócenie estetyki - czyli pięknego, naturalnego uśmiechu i rysów twarzy.

W naszej Przychodni, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i materiałów, oferujemy pacjentom usługi z zakresu stomatologii estetycznej na najwyższym poziomie, które zadowolą nawet najbardziej wymagających pacjentów.

Proponujemy naszym pacjentom:

- licówki porcelanowe – zastosowanie licówek pozwala na szybkie uzyskanie pięknego i trwałego efektu zdrowych zębów, licówki nie zmieniają koloru, nie ciemnieją i nie przebarwiają się, dzięki licówkom na wszystkie przednie zęby można uzyskać zęby imitujące do złudzenia zęby naturalne o idealnym kształcie i kolorze, nawet jeśli zęby własne były wcześniej przesunięte, wychylone czy cofnięte
- wypełnienia kosmetyczne w postaci wkładów i nakładów
- korony pełnoceramiczne

Dotychczas chirurgia stomatologiczna kojarzyła się pacjentom wyłącznie z usuwaniem zębów.

Obecnie lekarz specjalista tej dziedziny zajmuje się również przygotowaniem pacjenta i jego jamy ustnej do zabiegów specjalistycznych, które mają na celu przywrócenie prawidłowej funkcji i wyglądu jego szczęk oraz twarzy. Chodzi tutaj o przygotowanie do leczenia protetycznego, umożliwienia wszczepienia implantów, leczenia niektórych wad rozwojowych oraz zaawansowanej ortodoncji. Są to zabiegi które mogą być wykonane w warunkach ambulatoryjnych - w naszym gabinecie stomatologicznym, w znieczuleniu miejscowym.

W skład wykonywanych zabiegów wchodzą:
- pełen zakres ekstrakcji zębów mlecznych i stałych
- usuwanie zębów całkowicie i częściowo zatrzymanych oraz zawiązków zębów
- odsłanianie zębów do leczenia ortodontycznego
- leczenie powikłań ropnych
- odbudowy kości - augmentacje
- plastyka połączeń z zatoką szczękową
- resekcje wierzchołków korzeni
- hemisekcje - usunięcie chorego jednego lub więcej korzeni zęba,przy pozostawieniu w jamie ustnej pozostałych korzeni
- zabiegi przygotowujące do wszczepienia implantów jak: podniesienie dna zatoki szczękowej, odbudowa tkanki kostnej lub przeszczepy kostne
- kompleksowe zabiegi implantologiczne jak: wszczepienie implantu oraz odsłonięcie implantu jednego lub wielu
- wszczepianie mini oraz mikro implantów oraz śrub ortodontycznych
- plastyka wędzidełek warg oraz języka
- chirurgiczne wydłużenie korony zęba

Przed laty chory lub zniszczony ząb był usuwany. Współczesne techniki stomatologiczne pozwalają na uratowanie zębów nawet bardzo silnie zniszczonych.

Najbardziej powszechną metodą jest leczenie kanałowe określane w terminologii stomatologicznej leczeniem endodontycznym.

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w naszej Przychodni zwykle na jednej wizycie, czasem dwóch, co pozwala zaoszczędzić Państwu czas i uniknąć niepotrzebnego stresu.

Bardzo ważny jest dokładny pomiar długości kanału oraz jego obróbka możliwa dzięki stosowaniu przez naszych lekarzy wielofunkcyjnego mikrosilnika endododycznego VDV Gold, służącego do elektronicznego pomiaru długości kanału - prac kanałowych, oraz radiowizjografii, cyfrowego aparatu rtg, w której poprzez zastosowanie czujnika cyfrowego dawka promieniowania jest ograniczona o 90%.

Dzięki użyciu wyżej wymienionego sprzętu gwarantujemy bardzo dokładne wypełnienie kanałów na całej ich długości.

Rozwój i udoskonalanie technologii dentystycznych oraz ogromny postęp w dziedzinie materiałoznawstwa w ostatnich latach, stworzyły możliwości odtwarzania braków zębowych na poziomie nieosiągalnym przed dekadą.

W Przychodni AVEDENT otaczamy naszych pacjentów kompleksową opieką stomatologiczną.

Koncentrując się na bieżącym problemie, z jakim zgłasza się pacjent, staramy się przedstawiać pełen program leczenia łącząc różne specjalności stomatologiczne z wykorzystaniem najnowszych technologii

Stawiamy na długotrwałe efekty leczenia protetycznego, które w pełni satysfakcjonują pacjenta i pozwalają mu cieszyć się pięknym i beztroskim uśmiechem przez długie lata . Dzięki coraz doskonalszej technice protetycznej, nowoczesnym materiałom dentystycznym oraz wykorzystaniu technik komputerowych jesteśmy w stanie coraz skuteczniej uzupełniać braki zębowe.

W Przychodni AVEDENT patrzymy na pacjenta całościowo, obejmujemy go kompleksową opieką stomatologiczną i po uprzednim solidnym przygotowaniu koncentrujemy się na konkretnym problemie, z którym pacjent się do nas zgłosił. Staramy się spełniać oczekiwania pacjentów dzięki szerokiej gamie środków jakimi dysponujemy , doświadczeniem i wysokimi kwalifikacjami. Stawiamy na długotrwałe efekty leczenia protetycznego, które w pełni satysfakcjonują pacjenta i pozwalają mu cieszyć się pięknym i beztroskim uśmiechem przez długie lata.

Oferowany zakres usług protetycznych
- korony porcelanowe
- korony ceramiczne
- korony wykonywane na złocie lub tytanie
- licówki
- wkłady typu „inlay”, „onlay”
- wkłady koronowo-korzeniowe
- mosty
- różnego typu protezy ruchome
- prace protetyczne oparte na implantach