PRZYCHODNIA USŁUGI LEKARZE GALERIA FINANSOWANIE KONTAKT

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome są to aparaty, które pacjent może samodzielnie założyć lub wyjąć z jamy ustnej. Stosowane są w leczeniu ortodontycznym dzieci i młodzieży w okresie wzrostu kostnego. Wczesna diagnostyka i zastosowanie aparatów ruchomych często pozwala wyleczyć wadę i uniknąć późniejszego leczenia aparatem stałym.

Każdy aparat ruchomy składa się z płyty akrylowej oraz elementów drucianych, ich rozmieszczenie wpływa na jego właściwości terapeutyczne.

Warto jednak pamiętać, że choć aparaty ruchome są łatwo dostępne, nie rozwiążą za nas wszystkich problemów. Potrzeba jest samodyscyplina i poświęcenie. Ich nieporównywalną zaletą jest możliwość dokładnego umycia zębów po wyjęciu aparatu z jamy ustnej, jednak ich wadą paradoksalnie jest właśnie ta możliwość ich samodzielnego wyjęcia przez pacjenta i nieprzestrzegania wymaganego czasu noszenia, który przecietnie powinien wynosić 12 godzin na dobę.

Czas leczenia aparatem ruchomym i jego skuteczność zależą od wieku,wady oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Czas noszenia aparatu jest wykładnikiem pozytywnych wyników leczenia. Należy pamiętać również o tym, że nie wszystkie wady zgryzu mogą być skorygowane aparatem ruchomym.

Pacjent użytkujący aparat ruchomy powinien zgłaszać się na wizyty kontrolne w odstępach 4-8 tygodniowych, w celu oceny przylegania aparatu do podłoża ,dopasowania połuźnionych elementów sprężystych, ewentualnego usunięcia warstwy akrylu spod wyrzynających się zębów stałych.